Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek 9.00 - 20.00

Rejestracja: 22 612 34 63

Rejestracja Online

  • Polski
  • Angielski

Profilaktyka

Pamiętaj: zabieg profesjonalnego czyszczenia zębów nie chroni i nie zapobiega ponownemu odkładaniu się kamienia i osadu na Twoich zębach. Trwałość efektów wykonanych zabiegów profilaktycznych uzależniona jest od nawyków żywieniowych, skuteczności codziennego czyszczenia zębów i indywidualnych skłonności do odkładania się kamienia nazębnego.

Jeżeli nie ma innych wskazań, zabiegi te należy wykonywać z przyczyn zdrowotnych i estetycznych regularnie co 6 miesięcy.

Dlaczego warto usuwać kamień i osad nazębny?

Z powodu zbyt krótkiego lub nieprawidłowego czyszczenia zębów bakterie, które pozostają na ich powierzchni tworzą początkowo niezauważalny miękki osad zwany płytką nazębną. Dzięki dużej aktywności bakterii i szorstkiej powierzchni płytki jej ilość szybko się powiększa. Po około 48 godzinach płytka staje się twarda, i usunięcie jej poprzez szczotkowanie jest niemożliwe. Powtarzający się codziennie wyżej opisany cykl doprowadza do powstania widocznych złogów kamienia.

Etapy szkodliwego działania kamienia nazębnego

  1. Na początku kamień niszczy ząb
    Bakterie obecne w kamieniu wytwarzają kwasy, które niszczą warstwę ochronną zęba (szkliwo) i doprowadzają do powstania próchnicy.
  2. Proces chorobowy przenosi się na dziąsło
    Oprócz mechanicznego drażnienia dziąsła (ucisk, szorstka powierzchnia), bakterie niszczą dziąsło poprzez substancje chemiczne, które wytwarzają. Powstaje stan zapalny – dziąsło jest zaczerwienione, opuchnięte, krwawi podczas szczotkowania, pojawia się przykry zapach z ust.
  3. Kamień niszczy kość
    Kamień, którego masa stale się powiększa otacza ząb i przesuwa się w kierunku wierzchołka korzenia. Wciskając się jak klin pomiędzy korzeń zęba i kość, niszczy więzadła łączące te tkanki oraz samą kość. W konsekwencji dochodzi do rozchwiania zęba i jego utraty.

Profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia i osadu w Stomatologii Jarzębiny

  1. Usuwanie kamienia (scaling)
    Do tego zabiegu wykorzystujemy ultradźwięki. To najlepszy, sprawdzony i całkowicie bezpieczny dla pacjenta sposób na pozbycie się kamienia. Zabieg ten wykonujemy przy pomocy wysokiej klasy specjalistycznej końcówki ultradźwiękowej (japońskiej firmy NSK), wyposażonej w funkcję chłodzenia.
  2. Piaskowanie
    Celem zabiegu jest usunięcie z powierzchni zębów osadu powstałego na skutek picia kawy, herbaty, palenia papierosów lub nieprawidłowego mycia zębów. Czyszczenie odbywa się za pomocą specjalnego proszku, który pod ciśnieniem z odpowiednią ilością wody czyści powierzchnię zęba. Po zabiegu powierzchnie zębów są gładkie, zęby lśnią i mają jaśniejszy odcień.
  3. Fluoryzacja (lakierowanie zębów)
    Zabieg polega na pokryciu całej powierzchni zębów preparatem zawierającym fluor. Fluor wbudowuje się w miejsca osłabione działaniem bakterii, przez co szkliwo zostaje wzmocnione. Zęby stają się bardziej odporne na próchnicę.